Pages

niedziela, 15 listopada 2015

Stek wołowy



Stek wołowy to bardzo ekskluzywne, można by rzec elitarne danie. I to nie tylko dlatego, że wołowina na stek jest najdroższym gatunkiem mięsa, ale również dlatego, że przyrządzenie dobrego steka wymaga wiedzy i mięsa wysokiej jakości. Kiedy już wiemy jak się do tego zabrać jest to banalnie proste, za to mięso w smaku wyśmienite. Podawać stek można na wiele sposobów, najprostszy to z odrobiną masła na wierzchu, które od razu się rozpuszcza pozostawiając po sobie niezwykły smak i aromat. Ja proponuję stek podany na szpinaku z pieczarkami i cebulką, jako dodatek oczywiście ziemniaczki. To danie to prawdziwy rarytas i jednocześnie bomba białkowa w sam raz dla osób chodzących na siłownię.


Składniki na 4 osoby:
  • około 700-800 g wołowiny polędwicy wołowej, ewentualnie może być antrykot lub rostbef
  • 600 g pieczarek
  • 300 g szpinaku
  • duża czerwona cebula lub 2 mniejsze
  • 3 ząbki czosnku
  • sól, pieprz
  • 2 łyżki masła do smażenia
  • olej do nasmarowania mięsa



Przygotowanie:

Przygotowanie szpinaku i grzybów:
Szpinak umyć, odsączyć na sitku. Czosnek obrać, przecisnąć przez praskę. Na patelni roztopić masło, dodać czosnek przesmażyć minutę. Dodać szpinak i razem smażyć jeszcze dwie minuty, posolić i popieprzyć do smaku. Zsunąć z patelni i odstawić.
Pokrojone i oczyszczone pieczarki smażyć na patelni po szpinaku, jeśli brakuje dodać odrobinę masła. Gdy puszczą sok, dalej smażyć by odparował, dodać pokrojoną cebulę i smażyć kolejne 3 minuty by się zeszkliła. Doprawić solą, pieprzem i odstawić. Podgrzać przed położeniem na mięso.



Steki:
Mięso myjemy i dokładnie osuszamy ręcznikiem papierowym. Następnie skraplamy olejem i nacieramy po obu stronach każdy plaster. Oprószamy pieprzem i odstawiamy na bok.
Na rozgrzaną patelnię wkładamy stek i smażymy po obu stronach tak długo jak chcemy by był wysmażony. 
Ściągamy z patelni mocno solimy i pozwalamy mu ochłonąć przez 5 minut by soki w nim przestały wrzeć. 
Na talerzu układamy szpinak, na to stek i grzyby, obok ziemniaczki.

Ważne porady:
1. Mięso musi być w temperaturze pokojowej, tzn. że musimy wyciągnąć je około 30 minut wcześniej z lodówki.

2. Jeśli sami robimy porcje, musimy pokroić je na plastry o grubości 1-2,5 cm. Przyjmuje się, że taką grubość powinien mieć stek.

3. Zanim zaczniemy smażyć należy wykonać test patelni by sprawdzić czy ma odpowiednią temperaturę. Zwilżamy dłoń pod bieżącą wodą i na rozgrzaną patelnie strzepujemy krople z dłoni. Jeśli patelnia wydaje charakterystyczny syczący dźwięk, a krople zaczynają podskakiwać i tańczyć aż nikną tzn. że patelnia jest już odpowiednio rozgrzana i możemy smażyć mięso.

4. Nie smaży się więcej niż dwa steki jednocześnie na patelni nawet, jeśli zmieściłoby się więcej porcji. Chodzi o to by nie obniżyć temperatury patelni.

5. I najważniejsze - długość smażenia steka. Jest sześć rodzajów wysmażenia steka, Przyjęto, że na 1 cm grubości mięsa smaży się po 1 minucie z każdej strony, wówczas jest najlepiej wysmażony.

6. Nigdy, przenigdy nie używaj widelca smażąc steki! Mięsa nie wolno nakłuć by go nie przedziurawić, bo wówczas puści soki. Smażąc stek nakładamy go ręką na patelnie, a przewracamy najlepiej silikonową lub drewnianą łopatką. W trakcie smażenia nie ruszamy mięsa. Powinno się zbrązowieć by zamknąć wszystkie pory i zachować soki wewnątrz, taki jest soczysty, delikatny i smaczny zarazem.

Znając te zasady z całą pewnością wysmażysz pyszne mięso, które zachwyci każdego.

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz