Pages

piątek, 25 lipca 2014

Pstrąg smażony


 To, że ryby są zdrowe to wszyscy wiemy i też z tego powodu powinno się je jadać się jak  najczęściej i oczywiście też ze względu na walory smakowe. A taka rybka smażona w całości to  po prostu siódme niebo na talerzu i przy tym jak pięknie się prezentuje. Nie wszyscy są  miłośnikami ryb w całości ze względu na ości, choć w przypadku pstrąga nie powinny stanowić  one problemu, jeśli z usmażonej ryby umiejętnie oddzielimy grzbiet, który odchodzi  wraz z  ośćmi, o wiele wygodniej i łatwiej będzie jeść,  pozostanie same pyszne i soczyste mięso oraz  chrupiąca skóra, wprost ją uwielbiam. Tak więc zachęcam do spróbowania,  dziś pstrąg  przyrządzony przez mojego męża.



 Dodatkowe uwagi:
  1. Zakładam, że pstrąg jest wypatroszony wewnątrz.
  2. Kupując ryby, koniecznie należy zwracać uwagę na to czy ryba jest świeża. Ryba powinna być przechowywana w chłodni lub na stoiskach gdzie jest obłożona lodem. Świeża ryba pachnie morzem, jeziorem czy rzeką, ale nigdy nie śmierdzi. Nigdy nie kupujemy ryb pokrytych obślizgłym nalotem lub o nieprzyjemnym zapachu, w takim przypadku ryzykujemy zatruciem pokarmowym.
  3. Pstrąg do smażenia powinien ważyć między 350 -450 g, ryba tej wielkości nie jest przerośnięta i idealnie mieści się na patelni, wówczas można smażyć po dwie sztuki na raz.
  4. Pstrąga przygotowuje się na dwa sposoby: w zależności od upodobań  przed smażeniem odcina się skrzela i płetwy, mój mąż tego nie robi. Dodatkowo należy oczyścić go z łusek, tu też są zwolennicy by je zostawić bo są bardzo delikatne lub zeskrobać. Mąż zeskrobuje je bo naprawdę szybko i ładnie odchodzą.
  5. Pstrąga wg tego przepisu można również piec na grillu.



 Składniki:
 Podane ilości są na 1 rybę, przygotowując więcej zwiększamy proporcję mnożąc przez ilość ryb.
  • Pstrąg
  • ząbek czosnku
  • 2 łyżki masła
  • 1 łyżka oleju
  • pół łyżki siekanej pietruszki
  • sól, pieprz
  • ½ cytryny
  • mąka do oprószenia


 Przygotowanie:
 Wyczyszczoną rybę  myjemy i osuszamy za pomocą papierowego ręcznika. Następnie delikatnie  nacieramy solą i pieprzem.
 Czosnek bardzo drobno siekamy, mieszamy z natką pietruszki i połową łyżki masła. Do brzuszka  ryby wyciskamy sok z ćwiartki cytryny i powstałą masą smarujemy pstrąga w środku,  odstawiamy w chłodne miejsce na 30 minut.
 Przed smażeniem oprószamy pstrąga mąką. Na rozgrzana patelnię wlewamy olej i resztę masła i  na średnim ogniu smażymy rybę po 6-7 minut z każdej strony na piękny, rumiany kolor. Pstrąga  podawać gorącego prosto z patelni nam najlepiej smakuje z surówką z kiszonej kapusty,  ziemniaczkami i koniecznie w towarzystwie cytryny, którą dodatkowo wyciskamy w trakcie  posiłku na mięso.
 Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz