Pages

środa, 15 października 2014

Tort urodzinowy – orzechowa rozkosz


Na przyjęcie urodzinowe zostałam zaproszona niemalże na ostania chwilę. Tak więc przygotowane ciasto musiało być łatwe, szybkie w wykonaniu, pyszne i bez alkoholu bo w końcu roczek to wiadomo, przyjęcie na którym są również dzieci. 

Dokładnie taki jest ten tort. Tort orzechowy sprawia wrażenie dużego bo jest przecięty na 3 blaty. Wykonany z biszkoptu orzechowego i przełożony niezwykle lekkim śmietankowym kremem orzechowym. Z zewnątrz ozdobione kremem z bitej śmietany i mascarpone.  Tort w niczym nie przypomina tradycyjnych ciężkich przesłodzonych ciast z kremami maślanymi. Jest bardzo delikatny, puszysty jak pierzynka, nie przesłodzony, a krem na bitej śmietanie jest tak aksamitny i subtelny, że pragnie się tylko więcej. To ciasto, któremu absolutnie nie można się oprzeć. Polecam, będziecie zachwyceni.




Składniki na biszkopt:
  • 4 jajka
  • ¼ łyżeczki soli
  • ½ szklanki cukru
  • ¾ szklanki mąki tortowej
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 100 gram włoskich orzechów
  • 1 łyżeczka pasty waniliowej lub cukier waniliowy
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Przygotowanie:

Z białek i odrobiny soli ubijamy pianę na sztywno. Kiedy piana zacznie się tworzyć maleńką strużką dosypujemy cukier, cały czas miksując by piana była lśniąca i sztywna. Dodajemy żółtka jedno, po drugim nie przerywając ubijania.
Do masy jajecznej dodajemy dokładnie zmielone orzechy, pastę waniliową i mieszamy mikserem na najniższych obrotach tylko chwile by wymieszać orzechy.
Obie mąki przesiewamy razem z proszkiem do pieczenia, dodajemy do masy jajecznej i mieszamy łyżką lub sylikonową szpatułką by składniki się połączyły.
Wlewamy ciasto do tortownicy (23 cm). Użyłam formy serca ale równie dobrze może być okrągła. Dno tortownicy powinno być wyłożone papierem do pieczenia, boków nie smarujemy. Ciasto wkładamy do nagrzanego do 170ºC piekarnika i pieczemy 25 - 30 minut do tzw. suchego patyczka.
Od razu wyciągamy i energicznym ruchem rzucamy z wysokości kolan (około 50 cm) na podłogę lub kuchenny blat. 
Zostawiamy ciasto w tortownicy do całkowitego ostygnięcia.



Do nasączenia
½ szklanki przegotowanej wody lub bardzo słabej herbaty, posłodzonej 2 łyżeczkami cukru z dodatkiem 1 łyżeczki wanilii. Zamiennie można użyć cukier waniliowy, ale wówczas zamiast 2 łyżeczek zwykłego cukru, należy użyć tylko 1 łyżeczki.

Krem do przełożenia:
  • 600 ml śmietany kremówki 36%
  • 100 g orzechów włoskich
  • 250 g serka mascarpone
  • 3 łyżki cukru pudru

W misie miksera umieszczamy śmietankę, serek i cukier. Ubijamy do uzyskania konsystencji kremu. Pod koniec ubijania zmniejszamy obroty miksera by śmietanka się nie zważyła, ani nie ścięła za mocno na masło, dodajemy orzechy i na najniższych obrotach mieszamy króciutko tylko by dokładnie się wymieszały z kremem.


Krem do dekoracji:
  • 600 ml śmietanki kremówki 36%
  • 500 g serka mascarpone
  • 3 kopiaste łyżki cukru pudru

Krem śmietankowy przygotowujemy dokładnie tak samo jak orzechowy.

Dodatkowo użyłam ozdobne różowe, białe i złote groszki i 1 łyżeczka czerwonego, spożywczego barwnika (akurat miałam w proszku, ale może być żelowy lub jakikolwiek inny spożywczy).
Do dekoracji użyłam tylki nr 1, 4 i 20.



Przygotowanie:

Zimne ciasto wyjąć z tortownicy, oderwać papier i przeciąć dwukrotnie w poprzek by uzyskać 3 blaty. 
Pierwszy blat ułożyć na tortownicy. Nasączyć 1/3 częścią ponczu. Krem orzechowy podzielić na 4 części i posmarować 1/4 kremu.
Przykryć drugim blatem, nasączyć połową pozostałego ponczu i posmarować kolejną częścią kremu.
Przykryć ostatnim, wcześniej nasączonym blatem ciasta. Pozostałą ¼ częścią kremu wygładzić boki ciasta i odrobinę zostanie na wierzch. To będzie podkład pod dekorację.
Pozostały krem śmietankowy podzielić na dwie części. Do jednej dodać barwnik i delikatnie wymieszać szpatułką lub na najniższych obrotach miksera.
Przełożyć krem do szprycy i ozdabiać tort wg własnego uznania.
Przed rozpoczęciem dekoracji, odrobinę śmietankowego kremu należy nałożyć na sam wierzch by powstał gładki podkład.
Następnie zaczynamy od białego warkocza dookoła górnej krawędzi, potem nieco mniejszy splot na samym dole. Na bokach pomiędzy warkoczami szlak różany z dodatkiem maleńkich kwiatków. Środek każdego kwiatka dekoruje jeden groszek.
Tak samo wykończony wierzch róże w różnych rozmiarach, dodatkowo kilka kwiatków i symboliczna jedyna z groszków na kremowym podkładzie.
Prawda, że piękny? A co najważniejsze bardzo smaczny.
Smacznego!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz