Zupa koperkowa jest najsmaczniejsza na resztkach niedzielnego rosołku. Ale również pyszną można przygotować na kostkach bulionowych. Gdy byłam dzieckiem mama zawsze przygotowywała zupkę z lanymi kluskami. Chyba wszystkie dzieci kochają ten smak. Ja robię ją na dwa sposoby, albo z samymi lanymi kluskami albo dodatkowo do ciasta na kluski wrzucam drobniutko pokrojoną pierś z kurczaka. Ugotuje się razem z kluskami i jest pysznie. Kluseczki są z dodatkiem mięsa, zupa jest bardziej treściwa, ale także lekkostrawna, nie musisz obawiać się o żołądek, moja rodzina ją uwielbia. Między innymi dlatego lubię mieć zamrożone świeże zioła, na zimę jak znalazł. Polecam!
Składniki:
Pęczek koperku, drobno posiekany
1,5 l bulionu warzywnego albo "niedzielny rosół"
1 łyżka mąki pszennej
1 łyżka masła
100 ml śmietanki 18%
sól do smaku
Lane kluseczki:
- 1 jajko
- 4-5 łyżek mąki pszennej
- 1/4 łyżeczki soli
- 100 ml wody
Ponadto: 1 pierś pokrojona w kosteczkę - niekoniecznie (ale zachęcam)
Wszystkie składniki na kluski, mieszamy w kubeczku by powstała gładka i lejąca masa bez grudek. Ciasto powinno być dosyć gęste. Kluseczki nabieramy łyżką i wlewamy bezpośrednio do gotującej się zupy.
W wersji z mięsem, do ciasta na kluski dodajemy mięso, mieszamy dokładnie by oblepiło się ciastem i łyżką wlewamy do gotującej się zupy. Jeśli preferujemy bardzo gęste zupy, można dorobić ciasta na kluski.
Przygotowanie zupy:
W garnku w którym będzie gotować się zupa podsmażmy na maśle mąkę, chwile smażymy, dodajemy połowę koperku, wówczas jest bardziej aromatyczny, zalewamy bulionem. Doprowadzamy do wrzenia, gotujemy chwile na średnim ogniu i wlewamy kluseczki co jakiś czas mieszając. w trakcie wlewania klusek zupa musi wrzeć.
Kiedy wszystkie kluseczki wypłyną dodajemy słodką śmietanę. Już nie gotujemy, doprawiamy do smaku, dodajemy pozostały koperek i odstawiamy na 15 minut do lekkiego wystudzenia. Po tym czasie nalewamy na talerze.
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz