piątek, 29 listopada 2013

Pieczone udka z czerwoną cebulą i ziemniakami


Niezwykle prosty, domowy obiad. W czasach kiedy bez przerwy jesteśmy zabiegani jest idealny,szybki, smaczny i zdrowy. Gorące pieczone ziemniaczki z delikatnym posmakiem cebuli i przypraw z kurczaka, do tego udka ze skórką tak chrupiącą, że aż ślinka cieknie. Wszystko bardzo soczyste i dobrze doprawione.
Proporcje dla 3 - 4 osób

środa, 27 listopada 2013

Najsmaczniejsze domowe pralinki - nadziewane czekoladki


Uwielbiam gotować i piec, ale tym razem chciałam zrobić coś innego. Zważywszy, że święta za pasem, stworzyłam kolejny zapas słodkości by ich w tym wyjątkowym czasie nie zabrakło. Pralinki, które Wam gorąco polecam, są wyborne jak dotąd lepszych nie zrobiłam. Możemy przygotować je na wiele smaków z których powstaną bardzo słodkie cukierki czekoladowe,przypominające smakiem kasztanki, trufle lub obsypać wiórkami kokosowymi, albo nawet samym proszkiem z herbatników.

piątek, 22 listopada 2013

Smak dzieciństwa - słodkie szyszki


Wiele osób, a może nawet wszyscy z mojego rocznika pamiętają słodkie szyszki. Czasy w których powstał ten rarytas nie niosły ze sobą wielu smakołyków kulinarnych by można było przebierać na półkach.Niestety nie było nic i tylko dobre gospodynie potrafiły wyczarować w kuchni coś z niczego. Może dlatego są tak mile wspominane, a może dlatego, że przygotowuje się je dosłownie w kilkanaście minut i smakują rewelacyjnie. Dla mnie to coś więcej, to wspomnienie wspólnych chwil z moją starszą siostrą.

wtorek, 19 listopada 2013

Dekorowane pierniki


Moja kochana rodzinka i przyjaciele pożarli mi wszystkie zapasy pierniczków na święta, musiałam przygotować kolejne i oczywiście je ozdobić. Wg mnie są równie śliczne jak poprzednie, oceńcie sami. 

niedziela, 17 listopada 2013

Pieczeń rzymska


Tradycyjna pieczeń rzymska przygotowywana jest głownie z mięsa mielonego i jaj jako nadzienie. Należy do dań niezwykle prostych w wykonaniu, a przy tym wyglądających bardzo efektownie. Można taką pieczeń podawać na wiele sposobów np jako danie główne -obiad z sosem czosnkowym i ziemniaczkami, wierzcie mi rewelacja.

piątek, 15 listopada 2013

Kurczak curry


Kurczak curry jest to potrawa rodem z Indii. Ten piękny i barwny kraj zamieszkuje wiele kultur. Ze względu na wyznawaną religie najbardziej powszechne są potrawy bez mięsa. Jednakże mieszkańcami są również ludzie, którym religia tego nie zabrania. Wśród nich curry cieszy się naprawdę dużym powodzeniem. Walory smakowe i łatwość przygotowania tej potrawy sprawiły, że znana jest na całym świecie. Niestety często niewiedza powoduje, że jest niewłaściwie przygotowywana i modyfikowana na wzór naszego kurczaka w potrawce.
Oto prawdziwe indyjskie curry - najlepsze jakie jadłam. Porcja na 6 osób.

środa, 13 listopada 2013

Bułeczki z cynamonem i orzechami


Bułeczki cynamonowe wypieka się z podstawowego ciasta drożdżowego z którego również możemy upiec pyszne rogale lub strudel. Takie bułeczki przywędrowały do nas z USA znane jako cinnamom rolls. Polecam je, ponieważ wykonanie ich nie jest trudne, są naprawdę smaczne, a ich aromat przenika najdrobniejsze zakamarki domu. Możemy modyfikować dodatki, a nawet mrozić je jak pieczywo i wyjąć z zamrażalnika kiedy będzie taka potrzeba.

poniedziałek, 11 listopada 2013

Pierniczki na Boże Narodzenie

Wyjątkowo smaczne, kruche pierniczki. Wyjątkowo łatwe w przygotowaniu, fantastyczne jako świąteczny prezent w dodatku można je przechowywać nawet 2 miesiączce, wystarczy zapakować do puszki lub papierowej torby.


niedziela, 10 listopada 2013

Rogaliki ala świętomarcinskie


Te pyszne ciasteczka kojarzone od lat z wolną Polską wywodzą się jeszcze z czasów pogańskich kiedy to podczas jesiennego święta składano bogom ofiary z wołów. Dlatego też kształt rogalików jest odzwierciedleniem rogów woła. Zwyczaj ten przejął kościół i rogale zaczęto kojarzyć ze świętym Marcinem, którego koń zgubił podkowę. Rogalik ma ją przypominać. Zaś o wiele ładniejsza legenda głosi, że na dzień świętego Marcina w Poznaniu zamożniejsi ludzie kupowali rogalik, a ubogim dawano go w prezencie. Według mnie, właśnie ten szlachetny gest mógł przyczynić się do rozsławienia ciastek w całym kraju ku czci świętego Marcina, patrona między innymi żebraków. Patronem mego rodzimego miasta jest właśnie święty Marcin, jednakże prawa do nazwy tych smakołyków mają tylko cukiernie poznańskie, mimo to bydgoszczanie wypiekają i kochają rogaliki.